UNAgaleria

31/05/20

Vernisaj expoziția studenților Erasmus

Vernisaj expoziția studenților Erasmus

Fulgi de Pinguin European, expoziția studenților Erasmus+ semestrul al-II-lea – Anul Universitar 2018 – 2019

Autor Sophia Kraik, student Erasmus

UNAgaleria este spaţiul expoziţional al Universităţii Naţionale de Arte din Bucureşti, dedicat organizării de evenimente – expoziţii, seminarii, ateliere deschise, mese rotunde, proiecte interdisciplinare etc – care promovează imaginea universităţii şi proiectele novatoare atât în agenda curriculară cât şi prin activitatea extra-universitara a studenţilor şi a cadrelor didactice.

UNAgaleria este condusă de un board care are rolul de a propune, selecta şi coordona activitatea desfăşurată în acest spaţiu, conform unui regulament de disciplină interioară semnat de membrii boardului şi de conducerea universităţii. Membrii boardului au experienţa şi responsabilităţi specifice în organizarea şi coordonarea activităţilor galeriei.

Programul anual al galeriei se lansează prin sesiuni de proiecte semestriale; propunerile vin din partea studenţilor sau a cadrelor didactice ale universităţii ori din partea unor artişti şi curatori invitaţi, iar o serie importantă de activităţi este decisă în baza acordurilor şi a parteneriatelor pe care se le stabileşte Departamentul de Imagine, Comunicare şi Relaţii Internaţionale al UNA.

În fiecare an universitar, în acest spaţiu sunt organizate aproximativ 10-15 de expoziţii de artă românească şi internaţională, însoţite de dezbateri teoretice şi de ateliere de discuţie. Se acordă atenţie egală fiecărui limbaj artistic – pictură, sculptură, arte decorative, fotografie, artă video, obiect, instalaţie, performance etc, prezentate fie în cadrul unor manifestări de grup, fie ca expoziţii personale -, un accent deosebit avându-l proiectele interdisciplinare. Şansa este ca parte din aceste expoziţii să fie chiar itinerante, datorită calităţii lor insolite. Prin UNAgaleria se organizează expoziţii şi evenimente culturale şi în spaţii exterioare universităţii, atât în Bucureşti cât şi în ţară sau în străinătate, în baza acordurilor semnate cu uniuni şi asociaţii de creaţie, cu universditati similare, centre culturale.

Listă expoziții 2015-2019

SPAȚIU LIMITĂ

[6 – 15.11.2019]

Participanți: Viviana Basan, Medeea Dobre, Alexandra Feraru, Roxana Gongu, Ruxandra Hupoiu, Teodora Ionescu, Mihaela Iordache (2018), Theodora Năstasie, Raluca Neagoe, Aurelia Nicolae, Andra Popa, Clemence Provotal (Erasmus+, Belgia), Andreea Racu, Ana-Maria Sandu, Sandra Ungureanu, Ligia Voicu (2018).

Coordonator: Otilia Boeru

 

Noaptea Albă a Galeriilor 2019 vă așteptăm la UNAgaleria

[11.10.2019]

Expoziția STARt a studenților Departamentului de Artă Murală al Facultății de Arte Decorative și Design,  Universitatea Națională de Arte din București.

 

STARt

[3-15.10.2019]

Coordonatori: prof.univ.dr. Cosmin Paulescu și lector univ.dr. Liviu Epuraș.

Studenții expozanți sunt: Asaftei Mihai, Beșu Constantin Adrian, Bucuran Cristina, Frol Anca, Ionescu Ana, Lăpușneanu Georgiana, Mateescu Mariana Andreea, Paraskevopoulos Ana Maria, Popa George Alin, Popescu Maria, Răucescu Răzvan, Rusu Ovidiu George, Sîrbu Alexandru Florin, Stanciu Gabriela, Tudor Alina Nicoleta, Tuță Constantina Cristina.

 

Licență / Pictură, curator Lector univ. Alexandru Rădvan

[28.06-5.07.2019]

 

Rembrandt 350

[18-25.06.2019]

Expozanți: Diana Baltag, Sebastian Beianu, Emilie Beyssac Cywinska, Maria Bulancea, Maria Dimancea, Vlad Dinu, Cristina Dimuș, Adela Holdon, Denise Lobonț, Bogdan Merlușcă, Diana Păun, Cătălina Preda, Daria Radu, Ionuț Răcoreanu, Răzvan Ionuț Stan, Mihaela Sîrbu, Camelia Stan, Lorelai Gabriela Târlea, Ștefan Teodor

 

Fulgi de Pinguin European

Expoziția studenților Erasmus+ semestrul al-II-lea – Anul Universitar 2018 – 2019

[21-26.05.2019]

Incoming Students

ANGEL KARAGIOZOV
BENJAMIN DIOT
ELIZBIETA BOGUCKA
EMILIE BEYSSAC CYWINSKA
IVA PANAYOTOVA
JENNIFER MALANDAIN
JESSICA DI MARTINO
PIOTR BROZEK
SANDRA GARCIA PALERO
SOPHIA KRAYC
VALENTINA KARAMFILOVA

 

Outgoing Students &Trainees:

ALISA-MARIA MATEI
ANDREI DRAGOMIR
ANDREI CODRUT SENDREA
ANDREIA THEODORESCU-POSEA
BIANCA-MARIA DRAGNE
CORNELIA SPATARU
FLAVIA-GABRIELA IORDACHE
IOANA SIRBOIU
IONUT BOGDAN CRAIU
IONUT POPA ZEVIDEANU
KAIS MASOOD
LUIZA-EUGENIA SHEIKH
MELISSA RUBA
MIRUNA-ELENA GHEORDUNESCU
NICOLAE-TITUS UNGUREANU
RAMONA-MARIA MUNTEANU
STELUTA-ANCA DRAGU
VASILE-ALEXANDRU PUCHIANU
VLADUT-ALEXANDRU EVA

Organizatori:
Prorector: Prof. Univ. Dr. Eugen Alexandru Gustea
Management eveniment: Conf.univ. Dr. Viorica Slădescu
Trainer incoming Erasmus+: Drd. Cosmina Maria Anghel
Trainer outgoing Erasmus+: Lector Dr. Alexandra Rusu
Grafică afiș/invitație: Kais Masood

 

MEMORIA MATERIALELOR, realizată de către studenții specializării sculptură a Facultății de Arte și Design din Timișoara.

[9-16.05.2019]

Coordonator Bogdan Rață

 

MADE IN PARTIUM

[3-18.04.2019]

Expoziția studenților din Universitatea Partium din Oradea

Lucrarile expuse sunt coordonate de Balazs Zoltan, Antik Sandor si Kovacs Zoltan.

Inițiator proiect: lect.univ.dr. Reka Csapo Dup

 

Lost and Found

Expoziția studenților Erasmus+Semestrul I, Anul Universitar 2018 – 2019
la UNAgaleria, Str. Băiculești nr.29, București, România

[28.01-3.02.2019]

Expozanți și Tutori

Incoming Students
Sarah Affoyon Attanda (Profesor Tutor – Conf.Univ.Ing.Dr. Radu Comsa), Diot Benjamin (Profesor Tutor – Conf.Univ.Dr. Roxana Trestioreanu), Emilie Beyssac (Profesor Tutor – Conf.Univ.Dr. Roxana Trestioreanu), Camilla di Pietro (Profesor Tutor – Conf.Univ.Dr. Cristian Niculescu), Inga Jaunzeme (Profesor Tutor – Conf.Univ.Dr. Dan Popovici), Jessica di Martino (Profesor Tutor – Conf.Univ.Dr. Cristian Niculescu), Drd. Piotr Brozek (Profesor Tutor – Prof.Univ.Dr. Dragoș Gheorghiu), Davide Botti (Profesor Tutor – Conf. Univ. Dr. Nicolae Alexi), Giorgio Rodino (Profesor Tutor – Lect.Univ.Dr. Anca Albani), Radostina Yordanova (Profesor Tutor – Lect.Univ. Dr. Alexandru Rădvan), Sezen Serap (Profesor Tutor – Conf.Uiv.Dr. Viorica Slădescu), Drd. Kondov Plamen (Profesor Tutor – Prof.Univ.Dr. Dragoș Gheorghiu), Sandra Garcia (Profesor Tutor – Prof.Univ.Dr. Petru Lucaci), Petr Bardasevsky (Profesor Tutor – Conf. Univ. Dr. Eugen Alexandru Gustea)

Outgoing Students/Trainees:
Drd. Simona Dimache, Ramona Ursache, Drd. Carmen Emanuela Popa, 
Andra Monica Lupu, Oana Ilea, Diana Elena Pătrașcu, Drd. Cosmina Maria-Anghel, Silvia Florean, Drd. Patricia Teodorescu, Drd. Sever Popescu, Denis Simion, Maria Dimancea, Bianca Andreea Constantin, Ionuț Cravă, Simona Bădulescu

Organizatori:

Prorector: Conf. Univ. Dr. Eugen Alexandru Gustea
Documentare eveniment: Simona Bădulescu
CuratorLOST
Trainer incoming Erasmus+: Alina Dobrică
Trainer outgoing Erasmus+: Lector Dr. Alexandra Rusu
Imag&Com Trainer: Drd. Cosmina Maria Anghel
Grafică afiș/invitație: Petr Bardasevsky și Diana Pătrașcu

 

A 8-a ediții Arte în București

Masă rotundă „Cupluri, companioni, Familii”

6 decembrie 2018, la UNA Galeria (Băiculești 29, Combinatul Fondului Plastic). Au participat criticii și istoricii de artă Ruxandra Garofeanu, Magda Cârneci, Călin Stegerean și Ioana Marinescu.

 

1m2eu. Un autoportret indirect

[22-29.11.2018]

Expun: Robert ANTONIAC, Ionela-Maria AVRAM, Andreea BADEA, Bogdan BĂLAN, Sasha CĂLINESCU, Ilinca CIUCU, Federica CLINCENARU, Octavian-Daniel CODREA, Ella COSTACHE, Ana-Gabriela COZMA, Sabina CRUCEANU, Laura CURELARIU, Maria Simina DIMANCEA, Floriana DINU, Ileana-Andreea IARU, Ioana IONESCU, Radu LABĂU, Oana MATEESCU, Camelia-Mihaela STAN, Alexandru MOLA, Maria MRAZ, Tatiana MOISE, Iarina NICOLAE, Dan NICULESCU, Răzvan PAPADIUC, Maria Anastasia PAPUC, Maria PAŞC, Raluca Cristina PLAȘTIN, Amalia POP, Nicolaie PRODROMOU, Irina RADU, Corina RAFAEL, Oana STAN, Nadina STOICA, Catalina STOICESCU, Taque, George VASILESCU, Florin VEDEANU.

Text: Corina RAFAEL
Afiș: Nicolaie PRODROMOU
Coordonare proiect: Aurora Király

 

Schimburi de priviri

[18 – 30.10.2018]

Curator: Iulia Toma
Artişti: Corina BanciuAthena DumitriuSmaranda IsarMara Maria MusatPușa Nicoleta PleșcaMihai PopescuAndreea Virlan

Extension+
[19.09-10.10.2018]

Curator: Horatiu Lipot
Expun: ­George Bizgu, Anca Constantinescu, Adrian Dica, Laszlo Forray, Albert Kaan, Razvan Nastase, Laura Niculescu, Razvan Radu, Daniel Rosca, Andrei Simion, Alice Voinea

 

Expoziția studenților Departamentul de Sculptură al Universității Naționale de Arte “George Enescu” din Iași

[15-28.08.2018]

 

87 CLOUDS WILL RAIN FOR HIM.

Performance de Iosif Kiraly și Christine Ulke

[30.07.2018]

Lucrarea a fost reconstituită cu sprijinul unui grup de studenți și absolvenți ai departamentului Fotografie și Imagine Dinamică de la Universitatea Națională de Arte București.

 

EXPOZIȚIA ABSOLVENȚILOR DEPARTAMENTULUI GRAFICĂ / LICENȚĂ – PROMOȚIA 2018

[18-26 iulie 2018]

Absolvenți:

Cosmin Abălaru, Raluca Anghel, Claudia Avram, Mădălina Bacriță, Alexandra Badea, Roxana Banterle, Andrada Barnea, Vlad Bărbieru, Maria Băşea, Florentina Berbecaru, Elizabeth Brolla, Iulia Chindea, Amalia Cîmpeanu, Alina Cotișel, Mălina Crăciun, Andreea Florea, Ana-Maria Gărdescu, Vlad Ghelu, Iulia Grosu, Mara Gudină, Claudia Guțu, Adina Lazăr, Veronica Macău, Loredana Macovei, Petra Martin, Claudia Manea, Rafaela Mihai,Theodor Moise, Eric Pambou, Iulia Pănoiu, Miruna Pelihaci, Silvia Pică, Iunia Sara Popa, Miruna Radovici, Laurenţiu Rafailă, Tudor Smarandache, Ilinca Smărăndoiu, Petra Stan, Maria Tabarcea, Andreea Tănase, Ştefania Ticu, Andrada Tudorache

Profesori coordonatori:

conf. univ. dr. Eugen Alexandru Gustea

lector univ. dr. Ovidiu Croitoru

Asistenţi:

asist. univ. dr. Felicia Ionescu

asist. univ. dr. Adrian Constantin Medeleanu

 

Master / PICTURĂ

[6-13.07.2018]

Clasa prof.univ.dr. Cezar Atodiresei:

Alexandra Dragomir / Raluca Macovei / Vlad Mavriche / Elena Pîrvu / Alexandru Popa

Clasa prof.univ.dr. Marcel Bunea:

George Bîzgu / Ruxandra Ivan / Laura Niculescu

Clasa prof.univ.dr. Petru Lucaci

Denisia Călin / Leilei Chen / Petre Chirea / Gheorghe Cristea / Alina Enea / Cristina Florea / Lucian Hrisav / Ioana Marșic / Diana Micu / Marilena Mirică / Florentina Măriuț / Criprian Neagu / Radu Pandele / Andreea Ștefănescu / Constantin Tanislav / Ioana Teodorescu / Luisa Tuntuc

Curator: Andrei Tudoran

 

Naufragiu

Performance / video / fotografie

[3.07.2018]

Curatori: Ionuț Anghel și Adrian Șerbănescu

și clasele de studenți

 

The Origin of Boxes | Ștefan Radu Crețu

Curator Simona Vilău

[14-30.06.2018]

 

Explorări în profunzime – expoziția studenților care au beneficiat de burse Erasmus

[1-12.06.2018]

Ewa Patt (Poland)
Maria Angelova (Bulgaria)
Mariaka Frossard (France)
Nikos Koliopoulos (Greece)
Constantinos S. Constantinou (Cyprus)
Zuzanna Jirova (Czech Republic)
Néfertiti Coupama (France)
Paul Armelson (France)
Stela Hristova (Bulgaria)
Alina Dobrica (Romania)
Andrea Tofoleanu (Romania)
Monica Schiopu (Romania)
Miriam Nassereddine (Romania)
Ruxandra Ivan (Romania)
Mara Gudina (Romania)
Gabriel Soare (Romania)
Roman Popov (Bulgaria)
Evgeni Yanakiev (Bulgaria)
Iulia Grosu (Romania)
Roxana Ardeleanu (Romania)

 

Prezentare Caroline Molloy

Despre proiecte Online International Learning (OIL)

[16.05.2018]

 

Prezentare Caroline Molloy

Despre procesul educației artistice ce include învățarea online pe mai multe platforme social-media.

[15.05.2018]

 

TEXTILELE ASTĂZI

2018 București

[21.03-12.04.2018]

Concept / coordonator proiect: Dorina Horătău
Concept / design grafic: Gabriel Decebal Cojoc
Credit foto: Victor Velculescu
Colaborator proiect: Claudia Lazăr

Artişti/ profesori participanţi:
Valentina Ştefănescu, Celia Suciu Sandra, Victor Gingiu, Reka Adorjani- Gyorgypal, Corina Andor, Corina Baciu, Cornelia Brustureanu, Mădălina Vieriu, Radu Pulbere, Elena Basso – Stănescu, Ioana Antoniu, Anca Pia Rusan, Anca Pintilie, Anca-Luiza Zaharia, Axenia Roşca, Vlad Nicolaie Bulgăr, Florentina Chiriță, Petrescu Livia Ramona, Viorica Slădescu, Claudia Muşat, Dorina Horătău, Daniela Frumuşeanu, Georgina Andreescu, Alina Otilia Boeru, Iulia Toma, Alexandra Rusu.

 

PICTURĂ / Master

[1.03 – 12.03.2018]

Clasa prof.univ.dr. Cezar Atodiresei:

Ioana Mârlogeanu / Raluca Macovei / Vlad Mavriche / Alexandru Popa / Marius Radu / Ramona Ursache

Clasa prof.univ.dr. Cătălin Bălescu:

Bianca Constantin / Georgiana Cruceanu / Alina Lungu / Andrei Simion / Tudor Ștefan / Su Yan

Clasa prof.univ.dr. Marcel Bunea:

George Bîzgu / Anca Constantinescu / Diana Ivan / Laura Niculescu / Mădălina Niță / Adrian Rizescu / Veronica Voicilă

Clasa prof.univ.dr. Petru Lucaci

Daniela Călin / Petre Chirea / George Cristea / Cristina Florea / Leon Guțu / Lucian Hrisav / Ioana Marșic / Radu Pandele

Curatori: Prof.univ.dr. Marcel Bunea

Asist.univ.dr. Andrei Tudoran

 

”Since I’ve Been Gone…” (4 months, 15 days, 194 000 minutes)

Expoziția studenților Erasmus+ 2017 – 2018 la UNAGaleria București

[31.01-21.02.2018]

Bon Bon – Vilnius Academy of Arts, Lituania
Ebru Bulut – Cankiri Karatekin University, Turcia
Elvīra Aznagulova – Art Academy of Latvia, Riga, Letonia
Florine Mougel – University of Art and Design Linz, Austria
Hendrik Heinicke – Academy of Visual Arts Leipzig, Germania
Magali Dalmasso – Universite Jean Monnet Saint Etienne, Franța
Mara Maria Mușat – Universitatea Națională de Arte București, România
Margot Bollin – Universite Paris 1 Pantheon-Sorbonne, Franța
Markéta Bábková – Academy of Fine Arts in Prague, Republica Cehă
Mihail Botnari – Universitatea Națională de Arte București, România
Miriam Nassereddine – Universitatea Națională de Arte București, România
Nefertiti Coupama – Universite Jean Monnet Saint Etienne, Franța
Razvan Radu – Universitatea Națională de Arte București, România
Şirin İlayda Türkman – Ege University Izmir, Turcia
Victoria Mouton – Universite Jean Monnet Saint Etienne, Franța

Curator: Raluca Emma Petrescu student anul al II-lea ITA
Voluntar Erasmus: Andreea Dumitrescu student ITA
Trainer incoming Erasmus+: Cosmina Maria Anghel
Grafica afiș/invitație:Hendrik Heinicke student Erasmus+
Coordonare eveniment: Conf univ Dr. Viorica Slădescu

 

Afișul Polonez de Teatru Film și Operă din colecția Krysztof Dydo

[14-25 noiembrie 2017]

 

BUCUREŞTI, STRATURI ŞI PERSPECTIVE.

ÎNTRE REALITATE ŞI FICŢIUNE, ÎNTRE LITERATURĂ ŞI ARHITECTURĂ #2

Participanți la expoziție: Mariana Celac, Marius Marcu Lapadat, Octavian Carabela, 

Iosif Király, Bogdan Iancu, Daniel Ghercă, Alexandra Ivanciu, Dana Iordan, Alexandra Domițian, Mădălin Nicolaescu, Dragoș Mădălin Popa și Ștefania Parus, Lorena Iacob, Melissa AntonescuCurator: Aurora Király

[23.10-4.11.2017]

Acest proiect cultural este finanţat în cadrul Programului cultural Bucureşti Oraş participativ de către Primăria Municipiului Bucureşti prin Centrul Cultural al Municipiului Bucureşti ARCUB.
Organizator: Universitatea Naţională de Arte Bucureşti
Coordonator proiect: Iosif Király
Parteneri: Facultatea de Litere – Universitatea din Bucureşti, Facultatea de Ştiinţe Politice – SNSPA BucureştiFacultatea de Arhitectură de Interior – Universitatea de Arhitectură şi Urbanism Ion Mincu, BucureştiUniunea Artiştilor Plastici din RomâniaOrdinul Arhitecţilor BucureştiAsociaţia EphemairLiceul de Arte Plastice Nicolae TonitzaLiceul Bilingv „Miguel de Cervantes”, Școala Centrală, Colegiul Tehnic de Arhitectura “Ioan N. Socolescu
Parteneri media: RFI – RomâniaRadio România Cultural

 

BUCUREŞTI, STRATURI ŞI PERSPECTIVE. ÎNTRE REALITATE ŞI FICŢIUNE, ÎNTRE LITERATURĂ ŞI ARHITECTURĂ

Artişti: Iosif Király, Melissa Antonescu, Romina Banu, Alexandra Domițian, Daniel Ghercă

Intervenţie sonoră: Mihaela Dedeoglu

Curator: Aurora Király

[6-15.10.2017]

UNAgaleria la A5

Acest proiect cultural este finanţat în cadrul Programului cultural Bucureşti Oraş participativ de către Primăria Municipiului Bucureşti prin Centrul Cultural al Municipiului Bucureşti ARCUB.
Organizator: Universitatea Naţională de Arte Bucureşti
Coordonator proiect: Iosif Király
Parteneri: Facultatea de Litere – Universitatea din BucureştiFacultatea de Ştiinţe Politice – SNSPA BucureştiFacultatea de Arhitectură de Interior – Universitatea de Arhitectură şi Urbanism Ion Mincu, BucureştiUniunea Artiştilor Plastici din RomâniaOrdinul Arhitecţilor BucureştiAsociaţia EphemairLiceul de Arte Plastice Nicolae Tonitza
Parteneri media: RFI – RomâniaRadio România Cultural

 

A4 – Salonul de grafica mica – Editia a III-a

Participanti din: Bulgaria, Cehia, Germania, Ungaria, Israel, Macedonia, România, S.U.A.

Coordonator: Ovidiu Croitoru

[8-15.06.2017]

 

TUR GHIDAT cu artista franceza Ghislaine Escande

16.05.2017

 

Harta și teritoriile

cu un performance de Andreea Lupescu

[10 – 20.05.2017]

Proiect coordonat de Ghislaine Escande si Ioana Tomșa

inițiat de Editura Transignum, asociație culturală europeană fondată in 2003 la Paris de Wanda Mihuleac

 

NOAPTEA MUZEELOR | 20 mai | nocturnă până la 21:00

cu un recital la violă de Cornelia Petroiu

 

DADA ROOTS

[24.04-08.05.2017]

Expozitie cu lucrari ale studentilor si absolventilor

departamentului Fotografie si Imagine Dinamica

Universitatea Nationala de Arte Bucuresti

Curator: Radu Stern (Elvetia) in colaborare cu Roxana Trestioreanu si Daniel Constantinescu

Expozitia a fost realizata cu ajutorul suportului financiar oferit de Administratia Fondului Cultural National.

Parteneri: Institutul Cultural Roman Varsovia, Administratia Fondului Cultural National, Centrul de Arta Contemporana Torun / Art Znaki Czasu in Torun.

 

TRASEE

Expoziția studenților Departamentului de Sculptură

de la Universitatea de Arte și Design din Cluj Napoca

[4-16.04.2017]

 

EFEMERIDE – JURNAL DE ARTIST

Olivia Mălina Manu

[27-31.03.2017]

 

MINIATURILE PSALTIRII DE LA DRAGOMIRNA

Atelierul de pictură al mănăstirii Dragomirna, Mitropolit Anastasie Crimca.

Prezentare documentar despre Manastirea Dragomirna.

[6-17.03.2017]

 

Expoziție ERASMUS+ STUDENT
INCOMIMG / OUTGOING

[03.02.2017-09.02.2017]

Expun lucrari din perioada de mobilitate Erasmus+ urmatorii studenti:

Julien BOULEY  – FRANTA/ Julia Maria GRUBER – AUSTRIA / Jolanta NOWACZYK  – POLONIA/ George PREDUT – ROMANIA / Simon SYKORA – REPUBLICA CEHA

 

AFIȘUL CONTEMPORAN POLONEZ

Trei perspective: Ryszard Kajzer, Lukasz Klis and Sebastian Kubica

[6-16.12.2016]

Parteneriat cu Institutul Polonez

 

GALERIA ÚJ KRITERION – 5 ANI DE ACTIVITATE

22.11-14.12.2016

Parteneriat cu Institutul Balassi

 

NEW MEDIA ART. SELECTED WORKS FROM BUCHAREST, CLUJ AND IAȘI

Artiști: Valentin Cernat (București), Sânziana Ceteraș (Iași) și Andra Roman (Cluj-Napoca)

[27 – 30.10.2016]

SELECTED WORKS from Bucharest, Cluj-Napoca and Iași universities of the arts.
Dezbatere „Condiția artistului după finalizarea studiilor de arte vizuale”

Participanți: Raluca Nestor Oancea, Iosif Kiraly, Cristian Nae, Cătălin Gheorghe, George Pleșu.

 

STRĂINUL

Doina Cojocaru

Eveniment în cadrul Noaptea Albă a Galeriilor 2016

Curator: Roxana Trestioreanu

[30.09.2016-04.10.2016]

 

URBAN FEVER by UNARTE, în cadrul Arte în București

coordonatori: George Moscal / Flavia Lupu

Participanți: Mara Andrei / Mihai Boboc / Cristina Dan / Adrian Dica / Marina Daniliuc / Alexandru IliescuRazvan Radu / Răzvan Stanciu /
[15 – 27.09.2016]

STUDIUL ȘI CERCETAREA ÎN GERMANIA – Prezentare

Oferta de Burse DAAD 2017/2018

13.10.2016

 

STRATURI / LAYERS – in cadrul UNArte – Ziua Portilor Deschise 2016

[18-24.06.2016]

Participanți: George Cristea, Consuela Diniță, Florentina Măriuț, Bianca Solynosi, Elena Voicu

 

Studenti ai Departamentului Pictura – UNAB

Clasa Conf.univ.dr. Petru Lucaci

 

>SOUNDS LIKE A BOOK<

[6-15.06.2016]

Participanți: Alle Dicu, Anna Grozavu, Vlad Ster, Ana-Maria Preduț, Patric Pavel, Daniela Șerban, Iris Arsu, Denis Radi, Mihai Șovăială, Andreea Vlăduț, Andrei Măceșanu, Irina Costescu, Ana-Maria Dudu, Roxana Ardeleanu, Alexandra Dinu,
Ștefan Sebastian, Marina Gabriela Soare, Lin Al Choibi, Ștefania Sbârlici, Alina Cerescu, Doroteea Ispas, Diana Lemnaru, Alexandru Ivan, Rinalda Faraian

Expoziție realizată cu sprijinul: #Antalis și #Grapho_mat
>Sounds like a book< este o inițiativă de Andreea Vlăduț, Daniela Șerban, Iris Arsu, Mihai Șovăială și Patric Pavel (studenți anul I, III Grafica și Fotografie și Imagine Dinamică la Universitatea Națională de Arte București)

 

DADA DATA – prezentare proiect digital internațional

David Dufresne et Anita Hugi

http://dada-data.net/

30.05.2016, ora 11:00

 

MEETING POINT
Expoziție internațională a studenților Erasmus

23.05.2016, ora 16:00

INSTRUMENTE DE FINANȚARE ÎN CADRUL CANDIDATURII BUCUREȘTI 2021

17.05.2016, ora 18:30

Prezentare menită să faciliteze accesul bucureștenilor la finanțările din cadrul proiectului București 2021

 

ANTONIA ALAMPI
PREZENTARE: Povești despre dorințe, globuri de cristal și muzeul.
Manual cu instrucțiuni – a institui.
18.05.2016, ora 18.00
Parteneriat Salonul de Proiecte și Universitatea Națională de Arte

 

W I P

————————-
work  in  progress
PICTURA DESEN OBIECT
[9 – 13.05.2016] Clasa Lector Univ. Dr. Ion Anghel

Participanți: George Bîzgu, Andreea Bratucu, Mihaela Constantin, Andra Marișoiu, Eugenia Neagoe, Elena Pîrvu, Sandra Potamian, Marius Radu, Marilena Zahiu

 

ESZTER SZAKÁCS 
PREZENTARE: „Esenţialismul geopolitic” și proiectul Dicţionarului Curatorial: studii de caz din Ungaria 
04.05.2016, ora 18.00

Parteneriat Salonul de Proiecte și Universitatea Națională de Arte

 

JARO VARGA: Artist cu atitudine

26.04.2016, ora 17:00

Partener: Centrul Ceh București

 

JELENA VESIĆ
Prezentare – „Cercetarea curatorială și politicile istoricizării”

20.04.2016, ora 18.00
Parteneriat Salonul de Proiecte și Universitatea Națională de Arte

 

Prezentare de carte

DACII ÎN SCULPTURA ROMANĂ. STUDIU DE ICONOGRAFIE ANTICĂ

14 decembrie 2015, ora 12.00

EXPOZITIEI SPECIALIZĂRII SCULPTURĂ DE LA FACULTATEA DE ARTE ȘI DESIGN A UNIVERSITĂȚII DE VEST DIN TIMIȘOARA

19.04.2016

Prezentare – criticul de artă Prof. univ. dr. Robert Cristian Velescu.

 

FABRICA DE REALITATE

Cinema documentar la Studioul „Alexandru Sahia” (1950-1989)
Proiecție de film documentar organizată de Asociația One World Romania
Prezentare de Adina Brădeanu (Universitatea Westminster, Londra)

13.11.2015, ora 19:00

 

ORAȘUL – expoziție

Lansarea numărului doi din revista Tărcat

[8-13.11.2015]

Organizatori: Art Factory, o inițiativă a Asociației Fără Nume

 

PREZENTARE: STUDIUL ȘI CERCETAREA ÎN GERMANIA – OFERTA DE BURSE DAAD 2016/2017

23.10.2016, ora 13:00

 

TAIETURA PERFECTA.

Marian Palie. Stefan Caltia. Valentina Vidrascu

Joi, 22 octombrie, ora 18:00

 

EXPOZIȚIE DE ARTĂ CONTEMPORANĂ „MARATON RAKU”

[7 – 14 octombrie 2015]

Participanti: Marta Jakobovits (ceramist), Gheorghe Fărcașiu (ceramist),
George Dumitru (sculptor), Vlad Ciobanu (sculptor), Ciprian Ariciu (ceramist), Maria Cornelia Militaru (ceramist), Oana Rill (ceramist), Alexandru Buzea (ceramist), Nicoleta Buzea (ceramist),Cristina Budar (ceramist), Iuliana Turcu (ceramist), Liliana Marin (ceramist), Cristina Ciobanu (ceramist), Cristian Dobrescu (ceramist), Oana Maria Stoica (ceramist), Irina Spînu (pictor), Iulia Costache (grafician), Alexandra Filotti (istoria artei), Raluca Preda (grafician), Petre Chichiriță (sculptor), Ela Tudoran (sculptor), Dragoș Manea (sculptor), Ina Svetoslavova Bachvarova – Vencharska (grafic designer), Vladimir Vencharsky (grafic designer), Marius Stanciu (student), Victor Costache (student), Floriana Rodica Soare (elev), Maria Teodora Petre (elev), Martina Vencharska (elev), Veronika Vencharska (elev), Stefan Buzea (artist multimedia), Alexandru Dumitru (artist multimedia), Paul Melinte (operator imagine)

Expoziția realizată în cadrul proiectului cultural ”Tabără de creație Maraton Raku”. Co-finanţat de Administraţia Fondului Cultural Naţional

Fulgi de Pinguin European, expoziția studenților Erasmus+ semestrul al-II-lea – Anul Universitar 2018 – 2019

Autor Sophia Kraik, student Erasmus

  • Română
  • Engleză
Meniu
Unarte

Acest site folosește cookie-uri pentru o mai bună experiență de vizitare. Prin continuarea navigării, sunt de acord cu modul de utilizare a acestor informații.

Privacy Settings saved!
Privacy Settings

When you visit any web site, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. Control your personal Cookie Services here.

These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems.

In order to use this website we use the following technically required cookies
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Decline all Services
Accept all Services