Conf. univ.

Conf. univ. dr. Mirela Dăuceanu

Prodecan (asigurarea calității)

Discipline predate: Management cultural (Licență, an II), Management curatorial (Licență, an II), Management cultural-Analiza sectorială (Licență, an I), Tehnici artistice (Licență, an I)

Conf. univ. dr. Maria Dumbrăviceanu

Director program de studiu. Discipline predate: Metode avansate de tratament al operei de artă (pictură murală, pictură pe lemn, sculptură).

Conf. univ. dr. Marin Seclaman

Discipline predate: Mineralogie, Petrografie, Iconografia comparată a artei medievale, Noţiuni de teologie dogmatică, Ameliorarea factorilor de microclimat în conservarea bunurilor culturale.

Conf. univ. dr. Gheorghe Niculescu

Discipline predate: Mineralogie, Petrografie, Iconografia comparată a artei medievale, Noţiuni de teologie dogmatică, Ameliorarea factorilor de microclimat în conservarea bunurilor culturale.

Conf. univ. dr. Cristian Niculescu

Discipline predate: Principii de structurare a cercetării în scenografie, Compoziţie, transpunere şi tehnologie pentru scenografia de film.

Conf. univ. dr. Dan Popovici

Discipline predate: Compoziţie şi tehnici tradiţionale – sticlă, Proiectarea formelor utilitare, Forme şi structuri ambientale, Ordonarea spaţiului compoziţional în limbajul specific materialului, Tehnologie de specialitate, Tehnici de reprezentare bi şi tridimensională – sticlă.

Conf. univ. dr. Ilie Rusu

Discipline predate: Tehnici de reprezentare bi şi tridimensională, Tehnici de reprezentare bi şi tridimensională – ceramică, Sinteză şi experiment compoziţional, Forme şi structuri ambientale, Compoziţie şi tehnici tradiţionale, Proiectarea formelor utilitare.

Conf. univ. dr. Ioan Lupu

Discipline predate: Chimia pentru conservarea şi restaurarea operei de artă, Noţiuni generale de chimie, Chimia materialelor constitutive ale operei de artă, Chimia materialelor utilizate în restaurare, Noţiuni fundamentale de fizică, Metode fizice de investigaţie a operei de artă.

Conf. univ. dr. Nicolae Aurel Alexi

Discipline predate: Dezvoltarea proiectului masteral / Master, Tehnici de expresivizare în desen / Master, Lucrare de disertație / Master.

Conf. univ. dr. Stela Lie

Discipline predate: Tehnici de reprezentare plastică – bazele desenului, Tehnici de reprezentare plastică – bazele culorii, Tehnici de reprezentare plastică – bazele compoziției și analiza limbajului vizual.

Conf. univ. dr. Ioana Gabriela Beldiman

Discipline predate: Muzeologie (Licență, an I), Istoria artei românești (Licență, an II), Tipologii muzeale (Master, an I)

Conf. univ. dr. Viorica Slădescu

Discipline predate: Toate disciplinele practicii artistice de atelier, în succesiunea lor, în funcție de anul de studiu coordonat (Program Licență, an I, II, III și Program Master, an I, II), dar și: Estetic și functional în artele decorative (curs an II si an III, Program Licență), Compoziție ornamentală – creație și restaurare pentru arte și design textil (curs an I, Program Master).

Conferențiar univ. dr. Liliana Țuroiu

Discipline predate: Concept stilistic şi coordonarea colecţiei de modă, Ilustraţie de modă, Practică de specialitate, Concept şi exprimare, Life style.

Conf. univ. dr. Adrian Kunst

Discipline predate: Design Ambiental.

Conf. univ. dr. Marina Theodorescu

Discipline predate: Comunicaţii vizuale, Proiect personal şi prezentare de portofoliu, Aspecte ale comunicării vizuale / Masterat.

Conf. univ. dr. Silviu Dancea

Discipline predate: Proiectarea formelor utilitare, Tehnici de reprezentare bi şi tridimensională, Forme şi structuri ambientale, Compoziţie şi tehnici tradiţionale, Tehnologie de specialitate, Proiectul personal, Tehnica vitraliuluiu, Dezvoltarea proiectului masteral / Masterat.

Conf. univ. dr. Aurica Pomponiu

Discipline predate: Bazele desenului pentru modă, Crochiuri.

Conf. univ. Călin Dan

Discipline predate: Redarea și percepția mișcării în artele vizuale.

Conf. univ. dr. Alexandru Beldiman

Discipline predate: Istoria arhitecturii.

Conf. univ. dr. Adrian Petrică

Discipline predate: Interacţiunea între concept, tehnică şi material în transmiterea mesajului artistic, Experimente tehnologice neconvenţionale, Tehnici de reprezentare bi şi tridimensională, Proiectarea formelor utilitare, Forme si structuri ambientale, Sinteza şi experiment compoziţional, Tehnologie de specialitate, Compoziţie şi tehnici tradiţionale, Prelucrarea digitala a imaginii / Masterat.

Conf. univ. dr. Otilia Borcia

Discipline predate: Limba italiană, Limba italiană op.

Conf. univ. dr. Gheorghe Preda

Discipline predate: Practică, Dezvoltarea proictului masteral / Masterat.

Conf. univ. dr. Dorina Horătău

Director departament

Discipline predate: Toate disciplinele practicii artistice de atelier, in succesiunea lor, in funcție de anul de studiu coordonat (Program Licență, an I, II, III și Program Master, an I, II), dar și: Istoria artelor textile – tapiserie, țesături, imprimeuri (an I, Program Licență), Obiect textil și spațiu. Conexiuni și condiționări (curs an II, Program Master).

Conf. univ. dr. Speranța Farca

Discipline predate: Psihopedagogie, Comunicare educațională, Educație nonformală, Dominante conceptuale în pedagogia artei.

Conf. univ. dr. Pîrvu Adrian

Director Departament

Discipline predate: Studiul desenului, Studiul formei – modelaj, Compoziţie, Principii de structurare a cercetării în artele vizuale, Strategii de reprezentare plastică în sculptură / Masterat.

Conf. univ. dr. Dup Darie

Discipline predate: Studiul desenului, Studiul formei – modelaj, Compoziție, Principii de structurare a cercetării în artele vizuale, Strategii de reprezentare plastică în sculptură / Masterat.

Conf. univ. dr. Radu Comșa

Discipline predate: Creaţie de produs industrial.

Conf. univ. dr. Micaiela Cosma

Discipline predate: Limba franceză, Limba franceză op.

Conf. univ. dr. Marius Nedelcu

Discipline predate: Tendințe în arta video contemporană.

Conf. univ. dr. Daniela Frumușeanu

Discipline predate: Toate disciplinele practicii artistice de atelier, în succesiunea lor, în funcție de anul de studiu coordonat (Program Licență, an I, II, III și Program Master, an I, II), dar și Creație si inovație în arta textilă (curs opt. an II, sem.II, Program Licență).

Conf. univ. dr. Cezar Șuteu

Discipline predate: Structură, funcţie, formă, Creaţie de produs industrial, Proiect personal şi prezentare de portofoliu, Elaborarea lucrării de diplomă.

Conf. univ. dr. Roxana Trestioreanu

Director Departament

Discipline predate: Tendințe în fotografia contemporană, Tehnici de reprezentare – fotografie, Fotografie de la concept la proiect, Fotografia între dreptul de autor și dreptul la imagine, Tendințe în fotografia contemporană / Masterat.

Conf. univ. dr. Viorica Petrovici

Discipline predate: Strategii de reprezentare plastică în scenografie, Principii de structurare a cercetării în scenografie, Lucrarea de disertație, Dezvoltarea proiectului masteral / Masterat.

Conf. univ. dr. Victor Velculescu

Discipline predate: Instruire asistată de calculator (IAC).

Conf. univ. dr. Ovidiu Ionescu

Discipline predate: Proiectarea formelor utilitare, Tehnici de reprezentare bi şi tridimensională, Compzitie şi tehnici taditionale, Forme şi structuri ambientale Proiectul personal.

Meniu
Unarte

Acest site folosește cookie-uri pentru o mai bună experiență de vizitare. Prin continuarea navigării, sunt de acord cu modul de utilizare a acestor informații.